Kimlik Okuma ve Tanıma

Home » Kimlik Okuma ve Tanıma


Geçiş Denetimi
Bina ve toplu alanlara kimlikle yapılan giriş ve çıkışları okuyup doğrular. Kimlik bilgileri geçerli olan kişilere otomatik geçiş izni verir.Sahtekarlık Tespiti
Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet kimlik bilgilerini okuyup analiz eder. Kimlikler ile yapılan sahtekarlık işlemlerini tespit eder.İleri Seviye Güvenlik
Entegre özellikleri ile okuduğu kimlik bilgilerinin güvenlik düzeyini düşük bulması halinde ilgili birimlere hemen haber verir.

Kimlik Okuma ve Tanıma: RAPID

Fortibase RAPID görüntü tanıma ile kimlik, ehliyet, pasaport veya herhangi özel tasarımlı bir kartın okuyup, tanıyan otomasyon sistemidir.


Denetim
Toplanan bilgiler, kurum içi kara listeler, beyaz listeler gibi iç denetleme mekanizmaları veya POLNET, GBT gibi dış veri tabanlarını kullanan süreçlerde kullanılabilir. Desteklediği hafif scannerlar ile mobil kullanıma uygundur.Hızlı Bilgi Toplama
Kimlik okuma ile kimlik kartlarındaki bilgileri kurumsal süreçlerinizde kullanmak üzere kolayca toplayabilirsiniz. Satış personeliniz ve bayileriniz bilgileri daha hızlı ve hatasız olarak toplar.Hızlı Form Doldurma
Satış personeli müşteri kimliğini tarayarak zaman kaybetmeden dijital ortama geçirir. Bilgiler merkeze yollanır ve denetim sistemince onaylanır. Yanlış bilgi vermesi, personelin kasıtlı/kasıtsız hatalı bilgi girmesi önlenir. Sistem ayrıca sahte kimlik olasılığını tespit edebilir.

Kimlik Tanıma ile 2D Barkod

Kimlik bilgileri hızlıca dijitale çevrilir ve 2D barkod etiket olarak basılır ve kredi kartı formu, müşteri bilgi formu gibi formların üstüne yapıştırılır. Müşterinin kimlik bilgileri kolayca barkod okuyucular ile sisteme geçirilir.

Özellikler & Faydalar
 • Tam Otomatik Tarama Süreci: Çalışanın işine tam odaklanmasını sağlayan tam otomatik tarama süreci. Özelleştirilmiş süreçleri de kapsayacak şekilde çalışır. Çalışanın kimlik bilgilerini toplama, kontrol etme, onaylama, sorgulama süreci ile zaman kaybetmesini önler.
 • Tek tuşla işlem: Tarama işlemi tek bir tuşla başlatılır ve tüm süreç otomatik olarak işletilir.
 • External Anti Fraud: Alınan bilgiler otomatik güvenlik süreçlerine entegre edilebilir. Güvenlik güçlerinin networkleri ile birlikte çalışabilir.
 • Internal Anti Fraud: Çalışanlardan gelebilecek olan güvenlik açığı tehditlerini önler. Bilgiler elle girilmediği için çalışanların yanlış bilgi girmesi önlenir.

 • Audit Trail: Önceden yapılmış işlemler ve işlemlerin kim tarafından yapıldığı izlenebilir.
 • Özelleştirilmiş Süreçler: Özel ihtiyaçlara göre oluşturulmuş süreçlere entegre olabilir.
 • Font Tanıma: Belirlenmiş fontların dışındaki fontları tanıyarak uyarı oluşturabilir veya işleme engel olabilir.
 • Resim Bölümünü Ayrı Kaydetme: Resim veya istenen bölgeleri ayrı olarak kaydeder.
 • Çoklu Kimlik Desteği: Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya özel kimlikler gibi çeşitli türlerdeki belgelerle çalışabilir.

 • Görüntü tanıma ile istenilen formattaki kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport veya özel tasarımlı bir kartı okur ve yönlendirilen (istenen) işlemi yapar.
 • Bina giriş-çıkışlarının kontrol ve denetimini sağlar. Kartlı geçişlerde oluşan olağan dışı durumları güvenlik birimine hemen rapor eder.
 • Kimlik kartı ile binaya yapılan her giriş çıkış tüm detaylarıyla eş zamanlı kaydedilir. Bir kişinin bina içi ve dışı yaptığı hareketler istenen anda birkaç saniyede görülebilir.
 • Kimlik kartının geçersiz hale getirilmesi için karta fiziksel ihtiyaç duyulmaz. Kimlik Okuma ve Tanıma, kartın üzerinde yazan bilgileri okuyarak işlem yaptığı için kartta çip veya sinyal ileten bir eklenti bulunmaz. Böylelikle giriş-çıkış izni iptal edilmek veya kısıtlanmak istenen kişinin kimliğinde yazan herhangi bir bilginin merkezden sisteme işlenmesi yeterlidir.
 • Fuar, gösteri merkezi gibi topluluk alanlarına kimlikle yapılan girişleri kaydeder. Bu alanlara giriş yapan kişilerin kullandıkları kart üzerinde bulunan bilgilerine hiçbir ek işlem yapmadan birkaç saniyede toplu olarak erişilmesini sağlar.
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet bilgilerini okuyup analiz eder ve sahtekarlık kontrolü yapar.

 • Mevcut veri tabanları ile entegre çalışır. Halihazırda bir veri tabanındaki bilgiler ile okuduğu kimlikteki bilgileri karşılaştırır. Kritik eşleşme problemlerinde uyarı verir.
 • Kimlik kartları ile ilgili okuma, izin verme, bilgi kaydetme, giriş reddi, sahtekarlık analizi gibi süreçlerin hepsi tamamen otomasyonla yapılır. Kimlik Okuma ve Tanıma’nın güçlü otomasyon altyapısı kendisine önceden tanıtılan standartlar dışında işlem yapmaz, hataya fırsat vermez. Söz konusu süreçlerin insan (operatör) müdahalesiyle yapılması ise dikkatsizlik, dalgınlık, değerlendirme farklılığı, yanılma, istismar, ihmal gibi olası davranışlar nedeniyle hataya açık bir yöntemdir.
 • Kimlik Okuma ve Tanıma’da uygulanan tüm süreçler gerçek zamanlı olarak kaydedilir. İstenmesi durumunda ayrıntılı olarak rapor alma kolaylığı bulunmaktadır.
 • Otomatik karar verme kabiliyeti. Kimlik Okuma ve Tanıma, mükemmel yapay zekası sayesinde okuduğu kimlik bilgilerinin güvenlik düzeyini düşük bulması halinde ilgili birimlere hemen haber verir.
 • Fortibase’in ürettiği diğer otomasyon yazılımları ile entegre olur, güvenlik ihlal ve kural dışı tüm durumları tespit eder.