Trafik Yoğunluk Ölçümü

Home » Trafik Yoğunluk Ölçümü


Yoğunluk Tespiti
Trafiğin yoğun olduğu bölgeleri mükemmel algoritmaları ve güçlü otomasyon tekniği ile hemen tespit eder.Trafik Analizi
Trafik yoğunluğuna neden olan faktörlerin gün, tarih, saat gibi kriterlere bağlı analizinin yapılmasını sağlar.Sıkışıklığa Çözüm
Trafik yoğunluğunun olduğu bölge bilgilerini seyir halindeki sürücülere bilgilendirici panolarla aktararak trafik sıkışıklığının artmasını önler.

Trafik Yoğunluğu Sistemi

İstenilen bölgedeki araç yoğunluğunun tespit edilmesi, istatistik çıkarılması, araç sayılması gibi süreçleri tam otomatik bir şekilde gerçekleştirir.


Trafik Sıkışıklığını Azaltır
Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan trafik sıkışıklığı trafik yoğunluğu sistemi ile stres kaynağı olmaktan çıkıyor. Trafik yoğunluğu yönetim sistemi ile sıkışıklık azalır.Özgün Algortimalar
Güçlü altyapısı ve algoritmaları sayesinde trafiğin yoğun olduğu noktaları hesaplayan sistem, araç kullanıcılarına yol üzerlerindeki panolar ve ikaz sistemleri ile uyarı verir.Entegre Çalışma
Trafik Yoğunluğu sistemi trafik ekipleriyle de uyumlu çalışarak yoğunluk yaşanan noktalarda kaza olasılığına karşı önlem alınması konusunda bilgi sağlayabiliyor.

Çok Amaçlı Kullanım

Trafik yoğunluğu ölçüm sistemi aynı zamanda şüpheli veya çalıntı araç takibi de yapar.

Özellikler & Faydalar
 • İstenilen bölgelerdeki trafik yoğunluğunu hesaplar.
 • Tespit ettiği yoğunluk değerlerini dijital pano gibi istenilen duyuru kanallarında yayımlar.
 • Trafik akışını hızlandırır. Trafik yoğunluğunun duyuru kanallarında yayımlanmasıyla toplumun bilinçlenmesini, dolayısıyla oluşacak ekstra trafik yoğunluğun önlenmesini sağlar.
 • Her türlü ortamda değişmeyen, yüksek performans gösterir. Gece-gündüz ve farklı iklim koşulları Trafik Yoğunluğu Ölçüm Sistemi’nin çalışma süreçlerini etkilemez.
 • Doğru ve güvenilir veri üretir. Takip edilmek istenilen alanlardaki trafik yoğunluğu, gerçek zamanlı olarak gerekli yerlere bildirilir ve kayıt edilir. Güçlü otomasyon alt yapısı sayesinde yoğunluk hesaplama, bildirim ve kayıt proseslerinde hata yapılmaz.
 • İnsan hatasına geçit vermez. Görme, tanıma, hesaplama, bildirim ve kayıt proseslerinin tümü insana (operatöre) gerek duymaksızın, otomasyonla yapılır. Böylelikle operatör kaynaklı değerlendirme farklılıkları, göz yanılgıları, ihmal, dikkat eksiklikleri ve yanılgının yol açacağı hataların önüne geçilmiş olur.

 • Trafik ekipleriyle uyumlu çalışır. Hangi istikamette, hangi saatte, ne kadar süredir trafik yoğunluğu olduğu ve yoğunluğun şiddeti trafik ekiplerinin erişimine gerçek zamanlı olarak açıktır.
 • Ayrıntılı raporlama olanağı ile operasyona yardımcı olur. Lokasyonlardaki trafik yoğunluğu ile ilgili ayrıntılı rapor alınabilmesini sağlayarak trafik ekiplerinin operasyon süreçlerini hızlı ve doğru yönetmelerine yardımcı olur.
 • İstatistiki veri oluşturmaya katkı sağlar. Trafik Yoğunluğu Ölçüm Sistemi, izlenmek istenen lokasyondaki araç hareketlerini durmadan takip ve kayıt eder. Bu yeteneği sayesinde seçilen lokasyonlarda zamana bağlı yoğunluk tespiti yapılabilmesini sağlar. Aynı lokasyonda oluşan trafik yoğunluğunun ne kadar süre ile tekrarının olduğu, hangi saatler arası artış gösterdiği, hafta içi-hafta sonu karşılaştırması gibi bir çok istatistiki bilginin oluşturulmasını sağlar.
 • Tedbir ve önlem almaya kaynak oluşturur. Trafik Yoğunluğu Ölçüm Sistemi, ürettiği doğru verilerden meydana getirdiği ayrıntılı analiz raporları ile trafik sorunun çözümüne ilişkin iyileştirme çalışmaları kapsamında kaynak olarak kullanılabilir.
 • Fortibase’nın ürettiği diğer otomasyon yazılımları ile entegre olur, trafikte oluşabilecek ihlal ve kural dışı tüm olayları tespit eder.