Tünel Güvenliği

Home » Tünel Güvenliği


Esnek Entegrasyon
Tünel Güvenliği Ölçüm Sistemi, tünel içi güvenlik ve durum analizlerinin yanı sıra Fortibase’in ve 3. parti firmaların trafik kontrol ve denetim uygulama ürünleriyle senkronize çalışır.Kazalara Önlem
Kazaların en fazla meydana geldiği tüneller ve bu tünellerdeki kaza noktalarını hesaplama kabiliyetiyle, alınması gereken önlemler konusunda hızlı bir uyarıcı ve güvenli bir dayanaktır.Hareket Kontrolü
Tüneldeki araçların hareketlerini gözlemler. Araçların normal seyirleri dışındaki tüm olağan dışı hareketlerini tespit edip yetkili birimlere anında haber verir.

Tünel Güvenliği Sistemi

Tünelde yaya tespiti, trafik kazası belirlenmesi, ışıklandırma sorunlarının tespiti gibi denetimleri otomatik yapar. Tünellerde oluşan olağan dışı durumları tespit eder.


Platasis Plaka Tanıma Sistemi
Tünel güvenliği sistemi Platasis Plaka Tanıma Sistemi ile entegre çalışarak sadece hataları otomatik bildirmekle kalmaz, ihlal yapan araçların plakalarını ve bilgilerini de insansız olarak işleyebilir.Yüksek Performans
Fortibase'in geliştirdiği özel algoritmalar sayesinde Tünel Güvenliği Sistemi verimli bir şekilde az enerji tüketerek çalışır. Ancak tutumluluk yaparken hızdan ödün vermez ve çok hızlı bir şekilde çalışır.Haberleşme Sistemlerine Entegre
Fortibase Tünel Güvenliği Sistemi haberleşme sistemlerine entegre çalışarak ihlal veya olağandışı durumları polis, itfaiye ve ambulans gibi ilgili mercilere otomatik olarak sesli ve görüntülü bir şekilde bildirir.

Maliyet Etkinliği

Çok yoğun kullanılmayan tünellerde izleme personeli sayısının düşük tutulmasını sağlayarak maliyet etkinliği sunar.

Özellikler & Faydalar
  • Tünel içerisinde olmaması gereken tüm durumları anında tespit eder ve uyarı mekanizmalarını harekete geçirerek yetkili birimlere uyarı gönderilir.
  • Tüneldeki araçların tüm hareketlerini gözlemler. Araçların normal yöndeki seyirleri dışında kalan tehlikeli ve istenmeyen hareketlerini algılayarak yetkili birimlere anında bildirir.
  • Tünel içerisinde bulunan yaya insanları tespit eder, istendiği takdirde alarm veya uyarı mekanizmasını devreye alarak durum hakkında bildirim yapar.
  • Tünelde oluşan tüm olağan dışı durumlar otomasyonla algılanır ve haber verme süreci otomatik olarak gerçekleşir. Oluşan duruma en erken müdahale için otomasyon en hızlı ve güvenilir yoldur. Aksi takdirde kazayı bir insanın fark etmesi ve gerekli yerlere haber vermesinin beklenmesi zaman alabilir ve hataya açık bir yöntemdir.

  • Tünelde oluşan kazaları tespit eder. Yangın, duman gibi oluşan kaza belirteçlerini algılayarak itfaiye ve trafik ekiplerine haber verir.
  • Tünellerde oluşan her türlü olağan dışı durum gerçek zamanlı olarak kaydedilir. İstenmesi durumunda ayrıntılı olarak rapor alınabilir.
  • Tünel Güvenliği Ölçüm Sistemi kaza noktalarını belirler. Kazaların en çok tekrar edildiği tüneller ve tünellerdeki kaza noktalarını tespit eder.
  • Tedbir ve önlem almaya kaynak oluşturur. Tünel Güvenliği Ölçüm Sistemi, ürettiği doğru verilerden meydana getirdiği ayrıntılı analiz raporları ile tünellerde oluşan oğlan dışı durumların ve kazaların çözümüne ilişkin iyileştirme çalışmaları kapsamında kaynak olarak kullanılabilir.
  • Fortibase’nın ürettiği diğer otomasyon yazılımları ile entegre olur, trafikte oluşabilecek ihlal ve kural dışı tüm olayları tespit eder.