Antalya Korkuteli İlçesi Güvenlik Sistemi

Home » Başarı Hikayeleri » Antalya Korkuteli İlçesi Güvenlik Sistemi
Durum
Şirket Logosu

Son yıllarda artan araba hırsızlığı vatandaşların ve toplumun güvensizlik ortamında hayatını sürdürmesine neden oluyordu. Çalınan arabaların sayısının artması, vatandaşların huzursuzluğunu artırırken polis ekiplerinin de uzun mesailerle arama çalışmaları yapmasına neden oluyordu. Yoğun çalışmalar sonucu bulunan araçların sayısı memnuniyet sağlayamayacak kadar azdı.

2003 yılında Antalya Korkuteli Emniyet Müdürü Adnan Günay ve ekibi Korkuteli halkının huzur ve güvenliğini sağlamanın hızlı ve kesin çözümü için arayışa geçti. Çözümün polis ekiplerinin işlerini kolaylaştırarak destek kuvvet oluşturması, çalıntı veya kayıp araçları ihbar anından uzun süre geçmeden bulmaya yardımcı olması ve halkın araba hırsızlığı konusundaki kaygılarını yok etmesi bekleniyordu.

Çözüm

Antalya Korkuteli ilçe Emniyet Müdürü Adnan Günay ve ekibi yaptıkları titiz araştırmalar sonucunda mevcut hırsızlık sorunlarının çözümü ve ilçede güvenliği sağlamak için Platasis Plaka Tanıma Sistemi’ni kullanma kararı verdiler.

Platasis Plaka Tanıma Sistemi’nin yapılan zorlu deneme testlerinde başarılı olması, güçlü altyapısı, kaliteli bir sistem olması, tamamen Türk sermaye ve Türk mühendislerinin ürünü olması, Türkiye’nin coğrafyasına, sorunlarına, ihtiyaçlarına cevap verebilecek olması ve yerinde teknik servis imkanları tercih edilme unsurlarının başında geliyordu.

Fortibase’in deneyimli ekibi Korkuteli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden mevcut sorun ve istenen çözümler hakkında bilgi aldıktan sonra projelendirme için ilçede keşif ve planlama çalışmaları gerçekleştirdi. Toplam 8 ayda tamamlanan projede;

Şehrin belirli noktalarına Platasis Plaka Tanıma Sistemi görüntü alıcıları yerleştirildi. Böylelikle ilçe 7 gün 24 saat durmaksızın izleme altına alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün özel izniyle Türkiye’deki çalıntı araçların veri tabanı olan POLNET, Platasis Plaka Tanıma Sistemi’nin erişimine açıldı. POLNET’te bulunan yaklaşık 60.000 çalıntı araçtan herhangi birinin ilçeden geçmesi halinde Platasis Plaka Tanıma Sistemi bu aracın çalıntı olduğunu tespit ediyor ve uyarı mesajı veriyor. Görevli polisler uyarı mesajıyla harekete geçip çalıntı aracı ve suç işleyen kişiyi kolayca yakalıyor.

Sonuç

Platasis Plaka Tanıma Sistemi’nin kullanılmaya başlandığı ilk ay ilçede tam 40’ın üzerinde çalıntı araç ve hırsız yakalandı. Yakalama olaylarının otomasyonla sağlanmasıyla ilçedeki polis ekipleri rahat bir soluk aldı.

Antalya Korkuteli İlçe Emniyet Müdürü Adnan Günay projenin sonucunu şöyle özetliyor “Sistemi kullanmaya başladığımızdan bu yana faili meçhul asayiş olayları yaklaşık %70 azalma gösterdi. Halkımız uygulanan sistemden son derece memnun.”

Bu gelişmeyle paralel olarak ilçe halkının İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne olan güveni ve yaşama huzuru da arttı. İlçesi sakinleri araçlarının güvende olduğunu biliyor ve kendilerini emniyette hissediyor.