Bodrum Kültür Otoparkı, Cevat Şakir Otoparkı ve Tansaş Altı Otoparkı

Home » Başarı Hikayeleri » Bodrum Kültür Otoparkı, Cevat Şakir Otoparkı ve Tansaş Altı Otoparkı
Durum
Şirket Logosu

Bodrum Belediyesi'nin işletiminde olan, toplam 80 araç kapasiteli Bodrum Belediyesi Kültür Otoparkı, 165 araç kapasiteli Cevat Şakir Otoparkı ve 165 araç kapasiteli Tansaş Altı Otoparkı Bodrum'un en işlek 3 otoparkıdır. Otoparklarda hem aylık, yıllık abonelik hem de günlük otopark kullanımı alternatifleri uygulanmaktadır.

Bodrum'un en merkezi yerlerinde kurulu bu üç otoparkta biletli ve kartlı otopark sistemi uygulanıyordu. Sisteme göre araçlarını park isteyen sürücüler otoparka girişte bilet otomatına basarak bilet alıyorlardı. Otoparktan çıkış esnasında da aldıkları bileti kapıdaki otopark görevlisine göstererek operatörün yaptığı hesaplamaya istinaden ödeme yapıyorlardı.

Ancak biletli sistemin yapısı otopark görevlileriyle müşterilerin sürekli tartışmasına neden oluyor, dolayısıyla müşteri memnuniyeti sağlanamıyordu. Ayrıca bilet sarfiyatı ve bilet otomat cihazında çıkan teknik problemler sürekli masraf oluşmasına neden oluyordu. Bodrum Belediyesi Gıda Sanayi ve Turizm Ticaret A.Ş. Operasyon Müdürü Cüneyt Kocakaya sistemin olumsuzluklarını şöyle sıralıyor;

"Biletli otopark sistemi bilet sarfiyatı, kayıpları ve bileti basan otomattaki arızalanmalar dolayısıyla işletme masraflarımızı artırıyordu.Girişte aldıkları bileti kaybeden müşteriler çıkışta ceza olarak en yüksek tarifeden ücretlendikleri için hem sürekli tartışma yaşıyor hem de otoparklarımızdan memnuniyetsiz ayrılıyorlardı.Kayıp biletler nedeniyle bir otoparkta kaç araçlık yer var veya o gün kaç araca hizmet verdik şeklinde güvenilir raporlar alamıyorduk.Aylık ve yıllık abonelikleri olan müşterilerimizden bazıları 1 araca ait otopark kartıyla birden fazla aracı park edebiliyorlardı. Bu da işletme maliyetlerimizi yükselten ve karımızı düşüren çok önemli bir olumsuzluktu.Otoparklarımıza park eden araçları giriş esnasında bir otopark görevlisi manüel olarak saydığı için otoparklarda kaç araçlık yer olduğunun bilgisi hiçbir zaman güvenilir değildi. Bu durum nedeniyle otopark kapasitemizden doğru faydalanamıyorduk. Bu da bizim karımızı negatif etkileyen faktörlerden bir diğeri."

Çözüm

Bodrum Belediyesi Kültür Otoparkı, Cevat Şakir Otoparkı ve Tansaş Altı Otoparkı için Platasis® Ticari Otopark Sistemi kuruldu. Fortibase Entegre Otomasyon Sistemi ile aynı anda, tek bir merkezden 3 otoparkın bilgilerine erişebilinmesi, denetimlerinin yapılabilmesi ve raporlarına erişebilinmesi sağlandı.

Platasis Ticari Otopark'ın çalışma prensibine göre, araçlarını park etmek isteyen sürücüler bilet, kart vb. hiç bir şey almadan otopark kapısından direkt giriş yapıyorlar. Sistem, otopark giriş kapısına yaklaşan aracın plakasını okuyarak giriş saatiyle birlikte hafızasına kaydediyor. Çıkışta ise yine plakasını okuyup o aracın hangi saatte giriş yaptığını buluyor ve içeride kalış süresine göre ne kadar ödeme yapması gerektiğini otomatik olarak hesaplıyor. Bu işlem sadece birkaç milisaniyede tamamlanıyor. Müşteri yapacağı ödeme tutarını görüntülü panelde görüyor ve otopark görevlisine sadece ödemeyi almak kalıyor.

Sistem aynı zamanda otoparka giren araçları saydığı için o esnada içeride kaç aracın bulunduğunu ve kaç araçlık daha yer olduğunu rapor ediyor. Otoparkın boş/dolu olma durumunu giriş kapısının önünde bilgi paneli vasıtasıyla sürücülerin de bilgisine sunuyor.

Sistem sayesinde abone olan araçların otoparka giriş izinleri manyetik kart yerine plakalarının okunup onaylanmasıyla verildiğinden sadece ödemesi yapılan plakaya ait aracın otoparka giriş yapması kontrol altına alınmış oluyor.

Sonuç

Platasis Ticari Otopark araçların plakalarını okuyarak işlem yaptığı için sürücülerin bilet almadan, kart göstermeden, otomat cihazını kullanmadan direkt giriş çıkış yapmaları sağlanıyor.

Bilet veya kart kullanımı olmadığından müşterilerin otopark kullanımı rahat ve konforlu hale geldi, müşteri memnuniyeti arttı.

Otoparkların elde ettikleri ciroların günlük araç işlemleriyle karşılaştırması yapılarak hesap açıklarının tespiti sağlanıyor.

Bilet veya kartlarını kaybeden müşterilerin en yüksek tarifeden ücretlenmelerinden dolayı otopark görevlileri ve yönetimiyle girdikleri tartışmalar sona erdi. Hem müşteriler hem de otopark görevlileri ve yetkililerinin huzuru sağlandı.

Abone olan araçların otoparka giriş izinleri manyetik kart yerine plakalarının okunup onaylanmasıyla verildiğinden sadece ödemesi yapılan plakaya ait aracın otoparka giriş yapması kontrol altına alınmış oldu. Otoparkı kaçak kullanan araçların önüne geçilmiş oldu.

Sistem aynı zamanda otoparka giren araçları saydığı için o esnada içeride kaç aracın bulunduğunu ve kaç araçlık daha yer olduğunu rapor ediyor. Otoparkın boş/dolu olma durumu giriş kapısının önünde bilgi paneli vasıtasıyla sürücülerin de bilgisine sunuyor.

Sistemin otoparklardaki boş yer miktarını doğru hesaplaması sayesinde otoparkların tüm kapasitesi kullanılmaya başlandı. Otoparkların karında artış oluştu.

Otoparklara giriş yapan araçların plakaları Platasis Ticari Otopark Sistemi tarafından kaydedildiği için otoparkların emniyeti en üst seviyeye ulaştı.

Otoparklardaki bilet sarfiyatı, kart sarfiyatı ve otomat cihazlarının teknik servis gerekliliğinden doğan maliyetler son buldu. Operasyon Müdürü Cüneyt Kocakaya 3 otoparkın toplam giderlerinde %15 azalma olduğunu belirtiyor.

3 otoparkla ilgili detaylı bilgiler içeren raporlar elde edilmesi sağlandı. Raporlarda ödemeyi alan operatörlerin denetiminden elde edilen ciroların dönemsel kayıtlarına kadar çeşitli bilgilere birkaç tıklamayla erişilmesi sağlandı.

3 otoparkın bilgilerine Belediye Bilgi İşlem birimince tek bir merkezden erişimi sağlandı. Kontrol ve denetlemenin tek merkezden yapılabilmesi mümkün kılındı.