Isısan Buderus

Home » Başarı Hikayeleri » Isısan Buderus
Durum
Şirket Logosu

1975 yılında kurulan Isısan, ilk olarak ısıtma, klima ve havalandırma tesisat taahhütleri yaparak işe başlamış ve birçok taahhüt projesini başarı ile tamamlamıştır. İlerleyen yıllarda büyüyen firma taahhüt projeleriyle beraber tesisat malzemesi satışına da başlamıştır ve iki ayrı firmaya ayrılma gerçekleşmiştir. Satış, pazarlama ve servis hizmetleri sunan Isısan Isıtma ve Klima A.Ş. firması 45'i mühendis olmak üzere 161 çalışan ile hizmet vermektedir.

Isıtma, klima ve havalandırma malzemelerinde müşterilerine her zaman en kaliteli ve teknolojik olarak en yeni malzemeleri sunmayı amaç edinmiş olan Isısan, bu amaçla kendi alanlarında dünyanın en ileri ve büyük firmaları ile mümessillik anlaşmaları gerçekleştirmiştir. Sonuç olarak Isısan, Buderus, Daikin, Goodman, Amana, Elicent, Dynair, Maxitrol, Reflex, ITM, Highlife, Dreizler, Elco ve Spirotech firmalarının Türkiye ve Türki Cumhuriyetler'deki genel distribütörü ve servis sorumlusudur. 30 Ocak 2007 tarihinden itibaren de Bosch Grubu'nun Termoteknoloji (Isıtma Teknolojileri) işkolunun Türkiye'deki temsilcilerinden biri olmuştur. Firma, İstanbul'daki merkez binasının yanı sıra 5 ayrı bölge müdürlüğü (Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa), Türkiye'deki ve bazı çevre ülkelerdeki 400'den fazla yetkili bayisi ve 1.000'i aşkın kaliteli servis teknisyeni ile müşterilerine hizmet etmektedir.

Isısan Buderus uzman mühendisi Emre Akay Entegre Otomasyon çözümünden önceki işleyişlerini şöyle özetliyor;

"Satış adetleri yüksek bir firma olarak 400'ü aşkın bayimizden günde yüzlerce sipariş alıyoruz. Entegre Otomasyon Sistemi'ne geçmeden önce bayilerden siparişleri faks yoluyla alıyor, önemli detayları telefonda görüşüyorduk. Ancak bayilerden gelen faksların kaybolması, yazım yanlışlıklarından dolayı yaşanan yanlış malzeme sevkleri, teslim tarihi hataları, telefonda yanlış algılama gibi birçok problem müşterilerimize istediğimiz kalitede hizmet vermemizi engelliyordu. Oluşan yanlışlıkları düzeltmek bizim için ekstra zaman ve maliyete sebep oluyor, bu da hem ekimizi hem de müşterilerimizi mutsuz ediyordu. Ayrıca kullanılan mevcut yöntem kağıt, telefon ve işçilik masrafı olarak giderlerimizi yüksek ölçüde artırıyordu. Dünya markalarıyla çalışan, Türkiye'nin en köklü ve lider firmalarından biri olarak mevcut hantal ve hataya açık olan sistemimizi hızlı, hatasız, düşük maliyetli, müşteri ve bayilerimizi memnun edecek bir alternatif sisteme dönüştürme amacındaydık."

Çözüm

Isısan Buderus'un iş akışını profesyonel hale getirmek için Entegre Otomasyon çözümü önerildi ve Bayi Ağı Otomasyonu kuruldu. Firmanın mevcut işleyişi incelenerek ihtiyaçları karşılayabilecek çözümler üretildi. Isısan Buderus'un bayileriyle olan iletişimini güçlendirme ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşıma hedefiyle ilk önce firmanın web sitesi yeniden yapıldı. Yeni site Isısan Buderus'un kimliğini daha iyi tanıtabilen ve dinamik bir yapıda hazırlandı. Web sitesine veri girişi yapmak için kullanımı hiç bir teknik bilgi gerektirmeyen, son derece pratik internet tabanlı bir ara yüz tasarlandı. Böylelikle Isısan Buderus yetkilileri istedikleri an web sitesine haber, ürün, fiyat, duyuru, resim ve diğer yazıları ekleyip istedikleri güncellemeleri yapabildiler. Ayrıca ara yüzün internet tabanlı olması nedeniyle girilen her bilginin anında firmanın web sitesinde yayınlanması sağlandı.

Bayi ve merkez iletişimi için Bayi Ağı Otomasyonu kuruldu. Bayilerin online sipariş verebilmeleri, siparişlerinin durumunu görebilmeleri ve sipariş tarihçelerini inceleyebilmeleri için tasarlanan sistem web sitesine entegre edildi. Bayilerin kullanıcı adı ve şifre ile kendi hesaplarına giriş yapıp merkezle olan tüm iletişimlerini online ve hızlı gerçekleştirmeleri sağlandı. Bayi ağı modülleri üzerinden bayilerin ürünlerin teknik bilgileri, güncel fiyatları ve değişikliklerini online olarak görebilmeleri ve teklif hazırlayabilmeleri sağlandı.

Sonuç

Isısan Buderus Bayileri'nin sipariş verme, ürünlerin fiyat bilgilerine, özelliklerine ve adet bilgilerine online-anlık olarak erişebilmeleri sağlandı. Siparişlerin internet üzerinden online yapılmasıyla merkez ve bayiler arasındaki sipariş sorunları ortadan kalktı. Online işleyiş sayesinde siparişlerin merkeze daha hızlı iletilmesi ve takibinin kolaylıkla yapılabilmesi sağlandı. Bayilerin ve merkezin telefon, faks gibi uzun iletişim kayıpları son bulduğundan mali harcamalarda önemli oranda düşüş yaşandı. Online iletişim sürecinin hızlı ve pratik olması zaman tasarrufunu sağladı. Bayi ağının internet tabanlı tasarlanması bayilerin, herhangi ekstra bir yatırıma gerek olmadan sadece internete bağlanarak sistemi kullanabilmelerini sağladı. Bu durum çoğu zaman her yeni kullanıma açılan sistemlere direnç gösteren gruplardan farklı olarak bayilerin yeni sisteme daha sıcak bakmasına neden oldu.

Isısan Buderus Uzman Mühendisi Emre Akay ulaştıkları çözümün faydalarını şöyle özetliyor:

"Isısan Buderus olarak Entegre Otomasyon Sistemi'nin Bayi Ağı Otomasyonu çözümü sayesinde müşterilerimizin ihtiyaçlarına hatasız ve hızlı cevap verebiliyor ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlıyoruz. Bayilerimizle olan iletişim süreçlerimiz artık daha kısa ve sağlıklı sürüyor, hata yapma olasılığı en aza iniyor. Bu durumdan bayilerimiz, bizler müşterilerimiz de çok mutluyuz."